Archiwum / Archiv 2021

Aktualne / Aktuality

Archiwum / Archiv 2021

Odjel z Plzně na Nový Zéland a maloval Maory. ČTK, 18. 12. 2021

Světovou premiéru inscenace Lindauer? Pākehā! uvede v režii Radovana Lipuse Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Hru o plzeňském malíři Bohumíru Lindauerovi  psala dramatička a spisovatelka Renata Putzlacherová téměř rok. Spíš než naučné životopisné dílo diváky čekají střípky ze života člověka, který našel odvahu odejít na druhý konec světa.

https://magazin.aktualne.cz

Světová premiéra 18. 12. 2021, Divadlo J. K. Tyla v Plzni

ROZHOVOR S RENATOU PUTZLACHER, AUTORKOU HRY LINDAUER? PĀKEHĀ! Plzeň, 13. 12. 2021

Bohatý činoherní repertoár se za pár dní rozroste o další zajímavý kousek. Tím bude inscenace Lindauer? Pākehā!, kterou přímo pro soubor napsala dramatička, spisovatelka, překladatelka a vysokoškolská pedagožka Renata Putzlacher. Při příležitosti světové premiéry hry o plzeňském malíři Bohumíru Lindauerovi, jež zavede diváky až na daleký Nový Zéland, přinášíme rozhovor se samotnou autorkou.

https://www.djkt.eu/en/rozhovor-s-renatou-putzlacher-autorkou-inscenace-lindauer-p-keh

Setkání před premiérou inscenace LINDAUER? PĀKEHĀ!

Pořad připravený ve spolupráci Divadla J. K. Tyla a Západočeské galerie v Plzni. Diskutovat o inscenaci, která zachycuje životní příběh Bohumíra Lindauera, rodáka z Plzně, budou tvůrci představení: Renata Putzlacher (autorka hry), Radovan Lipus (režisér), Apolena Veldová (šéfka činohry DJKT), Zdeněk Janál (dramaturg), Marek MikulášekJan MaléřKlára KuchinkováJana Ondrušková (herci) a Roman Musil (ředitel ZČG).

K činohře Lindauer? Pākehā! vyjde ještě publikace,“ upozorňuje Zdeněk Janál, „která v sobě bude kromě samotného textu hry Renaty Putzlacher obsahovat celou řadu doprovodných materiálů. Má za cíl provést diváka od prvotního námětu přes zamyšlení tvůrců nad tématem, přes fotografie z první čtené zkoušky až po dokument výsledku. Zároveň se čtenáři o samotném Lindauerovi dozví více, než kolik si budou moci přečíst v běžném programu k inscenaci.“ Publikace vzniká ve spolupráci Divadla J. K. Tyla a Západočeské galerie v Plzni za finanční podpory Plzeňského kraje.

http://www.zpc-galerie.cz/

Zatopený estuár, Praha 2021

Poezie Marzanny Bogumiły Kielarové (1963) je ve své emocionální jemnosti průzračná, introvertní, po estetické stránce neobyčejně vybraná. Vyvěrá z bdělého pozorování detailu, rozjímání nad přírodou, z naslouchání vlastní citlivosti. A emoce dovedně přetváří v nebanální metafory. Je to čistá, dokonale lyrická poezie, která neupadá ani do hysterie exhibicio- nismu, ani do lhostejnosti zprávy.

Přeložili a uspořádali: Michael Alexa a Renata Putzlacher-Buchtová.

https://issuu.com/fra

ČteFesT uvede v Třinci světovou literaturu

Napsat, že Olgu Tokarczuk není třeba představovat, by byla velká chyba, zároveň její osobnost a tvorbu není možné odbýt suchou anotací nebo heslem z Wikipedie. Proto jsme jí budeme věnovat celý jeden pořad, kterým nás provedou osobnosti nejpovolanější, překladatelé a polonisté – Renata Putzlacher-Buchtová a Pavel Peč. Texty Olgy Tokarczuk bude číst herečka Yola Ferencová. Večer se uskuteční 7. června od 18:00 v Knihovně Třinec.

ČteFesT – O Olze nad Olzou

ČteFesT, květen-červen 2021

První Čtenářský Festival Třinec bude především o osobnostech. Třinecký region jich má několik a návštěvníci se tak mohou těšit na Renatu Putzlacher-Buchtovou (básnířka, překladatelka, polonistka), Bogdana Trojaka (básník, vinař a kavárník), Vojtěcha Kučeru (básník a organizátor Literární soutěže Františka Halase), Radovana Lipuse (divadelní, televizní a rozhlasový režisér, cestovatel). Akci bude moderovat Bára Baronová (nakladatelka, dokumentaristka).

https://goout.net/cs/fest-regionalni-vecer/szbgxhr/