Archiwum / Archiv 2014

Archiwum / Archiv

Archiwum / Archiv 2014

Wojciech Bonowicz: Mieszanie

Na marginesie książki Renaty Putzlacher „W kawiarni Avion, której nie ma”

Tygodnik Powszechny, 29. 11. 2014

Stojąca na moście
GN 32/2014


O granicy, zaolziańskiej magdalence i ojczyźnie w języku z Renatą Putzlacher rozmawia Barbara Gruszka-Zychcała rozmowa

Bez stereotypów, 14. 11. 2014

Putzlacher i Siostrzonek w „Bez stereotypów”

Tekst i zdjęcia: Zwrot

Nagroda Literacka Srebrny Kałamarz dla Renaty Putzlacher

Ogłoszenie Laureatów i wręczenie Nagród odbyło się 13 marca w Śródmiejskim Domu Kultury w Warszawie. Nagrodę Srebrny Kałamarz otrzymała Renata Putzlacher, autorka książki W kawiarni Avion, której nie ma, opowieści o niezwykłej kawiarni, położonej nad Olzą w czeskim Cieszynie. Fabuła odzwierciedla obraz miasta leżącego na granicy dwóch państw, wspomnienia o przodkach nakładają się na poszukiwanie własnej tożsamości.

Fragment laudacji Jacka Cygana, członka kapituły nagrody, który wspomniał między innymi o bohaterce tej książki, cieszyńskiej żydówce: „Mnie zwłaszcza uderza stosunek autorki do tych krewnych ‘adoptowanych’, przytulonych, objętych tą książką z czułością, jak Rozalia Wiesner i jej rodzina. Jakże zrozumieć tych ‘innych’, choćby nawet byli sąsiadami zza rzeki? Jakże zbudować między nami a nimi most, bez wykonania tych trzech kroków, które nazywają się: poznanie, ufność, bliskość. Ta książka robi te trzy kroki.”

https://zaiks.org.pl/wydarzenia,223

Kolejna nagroda dla Renaty Putzlacher

http://www.iliteratura.cz/Clanek/33013/literarni-cena-stribrny-kalamar

Obchody 60-lecia ZPiT „Olza”
20. 10. 2014


Uroczysty koncert z okazji jubileuszu 60-lecia ZPiT „Olza” w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Na scenie wystąpiły wszystkie generacje tancerzy, by zaprezentować spragnionym folkloru widzom wspaniałe widowisko międzygeneracyjne. Autorką scenariusza i prezentacji była Renata Putzlacher. O ogromnym zainteresowaniu publiczności świadczyły też wykupione bilety na wszystkie trzy koncerty.

info

Lipus, Klimsza a Putzlacher v Lese aneb O nutkání divadelníků psát verše
24.9.2014, Ostrava, Ivan Motýl


K nejúspěšnějším psavcům, kteří se pohybují kolem divadla, patří režiséři Janusz Klimsza a Radovan Lipus společně s exdramaturgyní Těšínského divadla Renatou Putzlacher. Všichni tři si tento týden naplánovali vycházku do Lesa, tedy do ostravského klubu Les na Literární paseku Petra Hrušky.

Mostem k české kultuře je ale právě polská básnířka Renata Putzlacher. Už v roce 1994 si ji v Těšíně našel ostravský časopis Modrý květ a o rok později i Hruškovo revue Landek, načež básnířka vystoupila na mnoha autorských čteních v srdci moravskoslezské metropole. Její největší láskou je ale Těšín čili Cieszyn, město nerozdělené hranicemi ani národnostními nenávistmi. Přišla řeč i na nejvýznamnější čin, který Renata pro opětné spojení rozděleného města udělala, když přímo na hranicích obnovila kavárnu Avion.

http://www.ostravan.cz/

Colours of Ostrava 2014

Velkou novinku v podobě scény věnované poezii bude mít letošní ročník festivalu Colours of Ostrava. Vystoupí na ní takové osobnosti jako Petr Hruška, Renata Putzlacher, Jaroslav Erik Frič či Daniel Hradecký a řada dalších. Básně a básníci obsadí jak novou Poetickou scénu v prostorách Velkého světa techniky, tak formou tzv. guerilla poetringu i celý festivalový areál.

Colours web
www.novinky.cz
www.ceskatelevize.cz

Šumný pohled z Hvězdy
11. 6. 2014, Sál kreslírna, benediktinský klášter v Broumově


Vzducholoď nad Broumovem - šumný let obrazem, hudbou i slovem. Mezinárodní posádku tvoří přední současná polská prozaička Olga Tokarczuk, česko-polská básnířka Renata Putzlacher a český režisér Radovan Lipus.

http://broumov.net/sumny-pohled-z-hvezdy-artcafe/a-1922 

 


Režisér Šumných měst a dvě polské spisovatelky předčítali v Kreslírně

Renata Putzlacher, Radovan Lipus a Šimon Caban by měli být základem týmu pro divadelní představení o česko-polské hranici, respektive o našem současném sousedském životě, s premiérou příští rok na podzim. To plánuje realizovat Vzdělávací a kulturní centrum v areálu broumovského kláštera.

Naše Broumovsko - článek a foto

„Spotkanie poetyckie – Básnické setkání” z Martą Fox i Renatą Putzlacher 

6. 3. 2014  Přerov
7. 3. 2014  Kędzierzyn-Koźle


Organizator:
Miejska Biblioteka Publiczna

Rok Polski – Czeskie Radio Vltava

Polský rok na Vltavě 2014

Polský rok na Vltavě – jedna z prvních řad, kterou připravuje polonista a překladatel Petr Vidlák, nese název Záludnosti překladu z polštiny do češtiny. O problematice překladu a překládání se v něm autor zamýšlí spolu se současnými vynikajícími překladateli Helenou Stachovou, Vlastou Dvořáčkovou, Pavlem Weigelem, Jiřím Červenkou, Josefem Mlejnkem, Jaroslavem Šubrtem, Lucií Zakopalovou, Bárou Gregorovou, Renatou Putzlacher-Buchtovou a Lenkou Daňhelovou.

Polská kultura na Vltavě je součástí pravidelných pořadů a příjemným „vedlejším efektem“ je zapojení prakticky všech českých, moravských a slezských polonistů – výrazně se zapojila pod vedením básnířky a překladatelky Renaty Putzlacher-Buchtové například brněnská polonistika.

iLiteratura

Rok Polski w Czeskim Radiu

Można powiedzieć, że Rok Polski staje się wspólnym dziełem środowisk polonistycznych i polonofilskich w Czechach, ze szczególnym uwzględnieniem brneńskiej polonistyki na Uniwersytecie Masaryka.

www.culture.pl

V kavárně Avion, která není (1-7)
Renata Putzlacher

Stanice Český rozhlas Vltava připravila četbu na pokračování, která v rámci projektu Polský rok zazní v průběhu února v cyklu Stránky na dobrou noc. Ze své vzpomínkové knihy o osudech těšínské kavárny Avion vybrala básnířka, scenáristka, překladatelka a polonistka Renata Putzlacher, z polštiny do češtiny přeložil Michael Alexa. Sedmidílný cyklus vysíláme od 10. února na stanici Český rozhlas Vltava – a to vždy od 23 hodin večer.

Český rozhlas

foto: Wiesław Przeczek

„Ten pocit tvůrčí svobody, když nastoupím do vlaku a zdánlivě nikam nepatřím“
Rozhovor překladatele Michaela Alexy s Renatou Putzlacher

www.casopis.hostbrno.cz

Literární výročí: Suzanne Renaud
Rozhovor s Renatou Putzlacher

Dnes se v magazínu Zelný rynk mj. vydáme s Renatou Putzlacher na venkovský zámeček v Petrkově na Vysočině, kde žil básník a výtvarník Bohuslav Reynek se svou francouzskou ženou Suzanne Renaud. Přiblížíme si jejich vztah a také atmosféru umělecké domácnosti, ve šťastných chvílích provoněné milovanou kávou. Tuto cestu napříč prostorem i časem nám umožní knížka Renaty Putzlacher „V kavárně Avion, která není”.

www.rozhlas.cz

Egzotyczny kwiat na bagnie, czyli magiczna kawiarnia Avion
Audycja Jerzego Sosnowskiego z Renatą Putzlacher

Jerzy Sosnowski: „Proszę Państwa, ta książka uwodzi najpierw kształtem – naprawdę, dawno nie miałem w ręku publikacji tak cieszącej rękę i oko, o zgrabnym formacie, urodziwych reprodukcjach, czegoś, co się wydaje trochę książką, a trochę starym albumem rodzinnym. Dopiero jednak kiedy zacząłem czytać, brwi mi powędrowały aż na czubek głowy i tam zostały. Jest tu bowiem fascynujące materii pomieszanie... I właśnie o książce zatytułowanej „W kawiarni Avion, której nie ma” będziemy dzisiaj rozmawiać.

www.polskieradio.pl/               

foto: Teresa Drozda

Kawiarnia, której nie ma
Polskie Radio – Klub Trójki

To będzie opowieść o narodzinach marzenia i o tym, jak to marzenie się (o dziwo) realizuje.  O tej dziwnej historii, o pograniczu polsko-czeskim, o historii przodków, która za nic nie chce się zmieścić w schematach myślenia o „czystych” narodach, o budowaniu własnej tożsamości opowiada wydana pięknie książka Renaty Putzlacher „W kawiarni Avion, której nie ma” . A my będziemy w dzisiejszym Klubie Trójki gościć jej autorkę.

https://www.polskieradio.pl/9/29/Artykul/1029765,Kawiarnia-ktorej-nie-ma

Renata Putzlacher w Klubie Trójki
Zaproszenie na audycję

We wtorek 21 stycznia o godzinie 21.05, w prowadzonym na żywo Klubie Trójki w Programie III Polskiego Radia, gościem Jerzego Sosnowskiego była Renata Putzlacher i jej najnowsza książka „Kawiarnia Avion, której nie ma.”

www.zwrot.cz

 „W kawiarni AVION, której nie ma” 
w kwartalniku Fabryka Silesia

Najnowsza książka Renaty Putzlacher „W kawiarni AVION, której nie ma” to opowieść nie tylko o tej niezwykłej kawiarni, ale także obraz miasta na granicy dwóch państw i języków, wspomnienie o przodkach i poszukiwanie własnej tożsamości.

Autorka tak mówi o swoim dziele:  Książka „W kawiarni Avion, której nie ma” poświęcona jest korzeniom, sprawom śląskim i polskim, a także literaturze i środkowoeuropejskim kawiarniom."

www.fabrykasilesia.pl

V kavárně Avion, která není
Rozhlasový Klub Vltava

Článek ve čtvrtletníku rozhlasového Klubu Vltava o Stránkách na dobrou noc. Renata Putzlacher „V kavárně Avion, která není”, PDF str. 18.

www.media.rozhlas.cz

Alena Blažejovská, slovesná dramaturgyně ČRo pro Týdeník Rozhlas

V roce 2014 se těším na spolupráci se studenty brněnské polonistiky a jejich pedagožkou Renatou Putzlacher-Buchtovou. Pro Polský rok na Vltavě navrhli pořady do různých dramaturgických řad a postupně je začínáme připravovat. Mezi prvními zazní od 10. února v cyklu Stránky na dobrou noc, sedmidílná četba z knihy Renaty Putzlacher V kavárně Avion, která není.

www.radioservis-as.cz