Archiwum / Archiv 2017

Archiwum / Archiv

Archiwum / Archiv 2017

 

V Praze o nové knize Renaty Putzlacher, v dubnu čtení ve Vídni
Fra, 24. 1. 2017


Dnes večer v Café Fra v Praze proběhne setkání s Renatou Putzlacher věnované publikaci o těšínské kavárně s názvem „V kavárně Avion, která není“. Organizátorem akce je Polský institut v Praze. Komentovat bude Lucie Zakopalová a překladatel knihy do češtiny Michael Alexa.

Další setkání s Renatou Putzlacher a její knihou se uskuteční 24. února v Třinci a 4. dubna ve Vídni.

celý článek        foto: Jitka Hanušová

 

Renata Putzlacher: Im Kaffeehaus „Avion“, das es nicht gibt

4. 4. 2017, Institut für Slawistik der Universität Wien, Dokumentationsstelle für die ost- und mitteleuropäische Literatur

Eine Begegnung mit der tschechisch-polnischen Dichterin und Übersetzerin, die ihr jüngstes Buch „Im Kaffeehaus „Avion“, das es nicht gibt“ vorstellt. Renata Putzlacher-Buchtová zeichnet hier in poetischer Sprache das Schicksal des funktionalistischen Cafés „Avion“ in Teschen, das sich in den 30-iger Jahren des vergangenen Jahrhunderts die jüdische Unternehmerin Rosalie Wiesner errichten ließ.

http://wohin.vienna.at/2017/im-kaffeehaus-bavionl-das-es-nicht-gibt/wien

Aktuálně z Vídně – Kavárna Avion  podle Renaty Putzlacher-Buchtové


Na začátku dubna uspořádal Institut slavistiky Vídeňské univerzity ve spolupráci s DomL autorské čtení česko-polské básnířky, překladatelky, polonistky a publicistky Renaty Putzlacher-Buchtové. Autorka představila svou vzpomínkovou knihu o osudech těšínské kavárny „V kavárně Avion, která není“.

celý článek

Pořad připravily pro ORF Pavla Rašnerová a Pavlína Woodhams – AUDIO verze 

Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”
Gdańsk, 6. -8. 4. 2017


Podczas 3. edycji Gdańskich Spotkań Tłumaczy odbyły się liczne spotkania, rozmowy i panele dyskusyjne. Miejsca: Dwór Artusa w Gdańsku, Uniwersytet Gdański oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Sparring tłumaczy języka czeskiego – Andrzej Jagodziński, Jan Stachowski, moderowała Renata Putzlacher.

http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/2017-2/program/ 

foto: Bogna Kociumbas


 

Návštěva Olgy Tokarczukové
Brno, 20. 4. 2017


Olga Tokarczuková navštívila v rámci Dnů polské kultury knihovnu Jiřího Mahena a představila svoji novou knihu Knihy Jakubovy. Večerem v Mahenově knihovně provázely polonistky Renata Putzlacher-Buchtová (Masarykova univerzita) a Lucie Zakopalová (Polský institut v Praze). Při té příležitosti vystoupil i hudební soubor HaChucpa.

http://kavarna.hostbrno.cz/clanky/fotoreport-navsteva-olgy-tokarczukove 

Bez stereotypów
Czeski Cieszyn, 21. 4. 2017


Spotkanie z pisarkami Olgą Tokarczuk i Renatą Putzlacher „Bez stereotypów. Polacy i Czesi o sobie nawzajem” w kawiarni „Avion” na moście granicznym.

fotogaleria – zdjęcia Stanisław Konopka


W Avionie z Olgą Tokarczuk i Renatą Putzlacher

Přes kosti mrtvých – film a beseda
Broumovský klášter, 10. 5. 2017


Promítání česko-polsko-německého filmu polské režisérky Agnieszky Holland podle knižní předlohy Olgy Tokarczuk. Několik natáčecích dní tohoto krimi dramatu proběhlo na Broumovsku. Po projekci následuje beseda s autorkou předlohy Olgou Tokarczuk a autogramiáda jejích knížek.  Večerem bude provázet Renata Putzlacher.

https://klasterbroumov.cz/cs/pres-kosti-mrtvych-promitani 

Góry Literatury
Nowa Ruda / Broumov, 7. 7. 2017


Spotkanie z pisarzami Olgą Tokarczuk i Mariuszem Szczygłem, moderuje Renata Putzlacher, Klasztor Broumov.

foto: Tomasz Leśniowski

Colours of Ostrava / Meltingpot
20. 7. 2017


Druhý ročník úspěšného diskusního festivalu Meltingpot v rámci hudebního festivalu Colours of Ostrava opět přináší neuvěřitelně širokou škálu témat, o nichž budou diskutovat osobnosti doslova z celého světa. Panelových debat se zúčastní také celá řada polských hostů, část z nich se představí v rámci scény Česko-polské dialogySetkání s názvem Češi očima Poláků: Zbigniew CzendlikRenata Putzlacher.

https://www.polskyinstitut.cz/program/2018/06/14/meltingpot

Třinecké uvedení české verze knihy Renaty Putzlacher-Buchtové

Horizont, 21. 2. 2017


Knihovna Třinec

Máme za sebou další kurátorský program v rámci našeho nového projektu Kulturní a komunitní kurátoři Třinec. Kurátorkou byla spisovatelka, básnířka a překladatelka Renata Putzlacher, která v Café Čítárna uvedla svou knihu V kavárně Avion, která není. K sobě si pozvala hudebnici a zpěvačku Dorotu Barovou (Tara Fuki) a Radovana Lipuse, divadelního a televizního režiséra a spisovatele.

fotogalerie


Renata Putzlacher w Trzyńcu

Zažij knihovnu jinak
Třinec, 3. 10. 2017


Živá knihovna představí návštěvníkům týdenního pásma Zažij knihovnu jinak speciální téma “profese v kultuře, literatuře a umění” pomocí zajímavých osobností, tedy živých knih, které budou vypovídat o svém životě a profesi spojené s literární, uměleckou anebo kulturní tvorbou.

Knihovna Třinec

Żywa książka w bibliotece

Par Avion - Renata Putzlacher i Radovan Lipus
23. 10. 2017, Čítárna a kavárna Avion


Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie zafundowała w piątek miłośnikom regionalnej historii ciekawe spotkanie. W kawiarni literackiej „Avion” mogli obejrzeć historyczne pocztówki ze zbiorów Renaty Putzlacher oraz posłuchać opowieści o nich.  Poetka i kolekcjonerka oraz towarzyszący jej pisarz i reżyser Radovan Lipus opowiadali nie tylko o miejscach, z których pochodziły pocztówki, ale też o ludziach, którzy je pisali. 

http://glos.live/Kultura/detail/Pocztowkowa_podroz_po_dawnej_monarchii/152